Türkçe

İLETİŞİM

0 505 745 82 53

Basketbol Okulu Grupları

ÜRÜNLERİMİZ

Point Guard

İzlenme 1664Point Guard...

Teknik anlamda güçlü ve başarılı bir point guard ‘ın çalışarak geliştirmek zorunda olduğu bazı yetenekleri :

 1-  İyi pas verebilmeli ve alabilmeli, ( pas mekaniğini geliştirmiş olmalı ) , pas aldatması (fake ) kullanmayı bilmeli ve bu sırada vücut dengesini korumanın çok önemli olduğunu anlamalı. Kullanacağı aldatmalar çabuk, kısa ve inandırıcı olmalı bu pas fakeini hangi amaç ile yaptığını ya da yapacağını önceden düşünmeli. Pası vereceği yere direk olarak bakarak savunmanın, yapılacakları sezinleyerek reaksiyon vermesine imkan vermemeli, pas verirken topun elden çıkış hızının önemini iyi bilmeli.

2-  Her türlü duruş tekniğini ( tek ve çift zamanlı stopları ) pozisyonların gerektiği şekilde kullanabilmeli, topla her buluşuşunda sahanın neresinde olursa olsun yüzünü çembere dönmenin önemini bilmeli.

3-  Şut atabilmeli diğer bir anlatımla sayı yapacak kanalları bulabilmeli .

4-  Savunmayı savunma yapmaya zorlayacak hareketlenmeleri yapabilmeli.. Öncelikle yukarıda da söylediğim gibi öncelikle gereken yere gerektiği gibi pas verebilmeli .Yani pas penetresinin önemini bilmeli. Top tekniği gelişmiş olmalı, dribling penetresini yapabilmeli ki (bu gereksiz dribling yapmamak demektir, dribling yapmanın amaçlarını hatırlayın ) pas kanallarını açacak yolları bulabilsin. Bilindiği gibi penetre size sayı şansı yarattığı gibi pas kanallarını da açar. Her zaman tehdit unsuru olarak savunmanın dikkatini üzerinde toplamalı onu zorlamalı. Toplu yada topsuz saha dengesinin hem kendisi hem de takım arkadaşları tarafından bozulmamasına gayret etmeli

5-  Her turlu patlayıcı harekette vücut dengesini korumayı bilmelidir. Bunu sağlamanın ilk yolu başı öne eğmemektir. Denge yoksa kontrol de yoktur

6 - Yön ve sürat değiştirmeyi çok iyi bileceği gibi hangi durumda nasıl hareket edeceğini, ayak oyunları kullanırken ( toplu ya da topsuz iken ) nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmeli. Top elinde iken bire bir oynamayı kolaylaştıracak ayak oyunlarını iyi yapabilmeli Kat edebilmeli ve bu esnada vücudunu nasıl kullanması gerektiği hakkında da bilgi sahibi olmalı.. Yapılacak bu katların olabildiğince en kısa yoldan çembere doğru olması gerektiğini anlamış olmalı.

7-  Savunmayı izlemenin önemini herkesden daha iyi anlamalı. Sonuçta hücumun başarısı savunma oyuncularının davranışlarını iyi izlemekle ve buna göre hareket etmekle doğru orantılı olarak başarılı olacaktır. Bu onun karar vermesini, dolayısıyla tercihlerini doğru yapmasını sağlayacaktır.

8-  Top kontrolü gelişmiş bir oyuncu olarak başını belaya sokacak davranışlardan kaçınmayı iyi bilmeli Bu onun ve takımın top kaybını en aza indirecek unsurlardan biridir. Baskı altında yan çizgi ve köşelerden uzak durabilmeli , ikili sıkıştırmadan driblingi kesmeden kurtulmayı iyi bilmeli. Bu da tamamen driblingi etkili kullanmanın unsurlarından biri olup top kontrolünün gelişmiş olmasını gerektirir.

9-  Point guard ikili oyun, yani perdeme kullanmayı iyi bilmeli , perdeleme yapan arkadaşı ile perdelemeyi kullanırken arasında boşluk bırakmamalı, savunmanın kendisi ile perdeleme yapan arasına girmesine engel olmalıdır. Screen kullanır kullanmaz pozisyonun gerektirdiği hareketleri yapabilmelidir Örneğin şut atabilmeli , perdeleme yapıp içeri devrilen arkadaşına pas verebilmeli ve bu arada sahanın diğer taraflarında olup bitenin de farkında olabilmelidir. Doğaldır ki bütün bu kararların çok kısa bir süre içerisinde doğru olarak verilmesi o guardın kalitesinin bir göstergesi olacaktır.

10-  Perdeleme kullanmayı bildiği kadar arkadaşlarına sayı şansı yaratacak perdelemeleri de uygun bir şekilde yapabilmelidir. Perdeleme yaptıktan sonrada pozisyonun gerektiği hareketlenmeleri yapacak bilgisinin olması çok önemlidir.

( perdelemeden sonra içeri devrilme, dışarı açılma v.b. gibi )

11 - Tercihlerinin önemi takımın başarısını birinci derecede etkileyecek olduğundan , özellikle pas tercihlerinde dikkatli olmalı.Topu kime , nerede , nasıl ve hangi süratte vermesi gerektiğini iyi bilmeli.

12-  Saha görüşü denen oyunun akısını , oyuncuların hareketlenmelerini ( hem kendi takım arkadaşlarının hem savunmaların ) , oyunun momentumunu iyi algılayabilmeli, yani, farkında olmalı ve davranışlarını buna gore ayarlayabilmeli. Bu bağlamda saha içi lideri olarak oyun temposunun ayarlanması konusunda coacha yardımcı olmalı.

13-  Süratli ve çabuk olmalı,bu atletik özelliklerinin yanında çok hızlı ve doğru kararlar verebilmeli. Birden çok olayın hemen hemen aynı anda gerçekleştiği günümüz basketbolünde, saha içinde oluşan olayları analitik olarak düşünerek içlerinden en doğru olanı seçip gereken hamleyi yapabilmeli.

14-  Bencilliğin takım oyununu tahrip ettiğini çok iyi bilmeli

15-  Hücumda iken savunma emniyetinin önemini bilerek davranmalıi
Son olarak da bir point guard takımın bir kaç hamle önünde olmalı. Oluşabilecek olayları önceden sezinleyebilmeli ve vereceği kararlarda bu sezgi gücünü kullanabilmeli. Bunun içinde baskı altında oynarken bile soğukkanlı olabilmeli yani duygularını kontrol altında tutabilmeli ve takımın önünde bir rol model olduğunu hiç bir zaman aklından çıkarmamalıdır. Ayrıca ve belki de en önemli özellik, point guard oynayacak oyuncunun liderlik vasıflarının gelişmiş olması, kendine güvenmesi ve takımın güvenini sağlamış olması gerek ve şarttır. Bunlar onun fiziksel üstünlüklerinin de önünde olan kavramlardır.

Yukarıda açıklanan tekniklerin gelişimi tamamen fundamental çalışmalarının iyi yapılması sayesinde olacaktır. Bu çalışmalara gereken önemin verilmesi ve oyuncunun teknik olarak gelişimi onun kendine olan güvenin de gelişimi anlamına gelir . Bu sayede oyuncu hareketlerini yaparken duygularını da kontrol etmeyi öğrenmiş olacaktır, böylece bu pozisyonda oynayan oyuncu guardın en önemli özelliği olan doğru tercih yapmayı da öğrenmiş olacaktır.

HEP YANIMIZDALAR

                 

 

  

Diğer Sayfalarımız

   
 

YAZARLAR

 


 

ABK Hatıra Ormanı

KULÜP HAKKINDA

25/06/2019 Gün Ortalama:99  Bugün 72 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.243.26.210