TürkçeİLETİŞİM

0 505 745 82 53

Basketbol Okulu Grupları

ÜRÜNLERİMİZ

 soft++


Spor Kavramı

İzlenme 2104


SPOR KAVRAMI

 

Spor insanın herhangi bir ortamda hareket yaparak aktivitede bulunmasıdır. Yürüyüş, yüzme, çalışmayan bir aracı itme, çocukların ağaca tırmanması, çocukların misket oynaması v.b gibi.

 

Brockhaus 17 baskı 1973’e göre spor insanın fiziksel, zihinsel etkinliğine hizmet eden oyuna ve performansa yönelik bir unsur olmakla birlikte beden eğitimini, eğlenceyi, kurallara bağlı yarışmaları içeren oldukça geniş kapsamlı kavramdır.

 

İngilizcedeki Disport kavramının, eğlenceden serbest zaman etkinlikleri ve oyundan geldiği söylenmektedir. Eski Fransızcadaki Desport sözcü ise eğlenmek anlamına gelir.

 

Antik çağlarda bir yandan serbest zaman etkinliği ve eğlence ön planda iken 18. y.y. öncelikle İngiltere’de bir taraftan amatörlük diğer taraftan profesyonellik ön plana çıkmıştır.

 

Tüm spor dalları toplumsal yaşantının bölümleri olup tarihi, sosyal, politik ve ekonomik boyutları içermektedir. (Microsoft Eucarta Ansiklopedisi 2000)

 

SPOR OYUNLARI

 

Spor oyunları, kişilerin spor aktivitelerinin belli kurallar koyarak ferdi olarak örneğin (Squash) ya da birden fazla kişiyle organize olarak bedenin eğitilmesini, eğlenmeyi hedefleyen olgulardır. Çocuk yaşlarda oynanan çelik çomak oyunu, takım sporları v.b.

 

BASKETBOL

 

Futbol, voleybol, hentbol, çim hokeyi, amerikan futbolu gibi basketbol da bir takım oyunudur. Tüm takım sporları birbirine benzer özellikler gösterir. Hepsinde araç toptur. Hepsinin birer hedefi vardır. Takım arkadaşları ve rakip takım mevcuttur. Bu spor branşlarını birbirinden ayıran özellikler, oyuncu sayısı, oyun alanının büyüklü, alanın açık ya da kapalı ortamda oynanması, hedefin büyüklüğü ve şekli zeminle aynı seviyede ya da yüksek olmasıdır.

 

Tüm spor oyunları insanların eğitimini amaçlamıştır. Eğitim kişinin doğumuyla başlar. Kişi ilk eğitimini aile ortamında anne ve babasından alır. Okul çağına gelen çocuk eğitimini okulda devam ettirir. Çevre çocuğun eğitiminde önemli rol oynar.

 

Takım sporlarının kişi üzerindeki eğitimi de çocuk yaştan başlayıp ilerleyen yaşlara kadar sürer.

 

Basketbol spor oyununu öğrenerek ve oynayarak farkında olmadan nasıl eğitildiğimizi incelersek,

 

Fizyolojik olarak;

Koşmak, sıçramak basketbol oyununun özelliği olduğu için, iç organlarımızın çalışması, kaslarımızın güçlenip gelişmesi ile basketbol oyunu karakterine özgü beceriler kazanmamız bizi fiziksel olarak eğitir.

 

Psikolojik olarak;

Basketbol spor oyunu kuralları sayesinde kişi psikolojik olarak eğitilir. Örneğin;

 

Tahditli bölge içerisinde üç saniyeden fazla kalamamak kişiyi tembellikten ve herhangi bir şeyi elde edemeyeceği gibi, beş faul kuralı da cezalanan bir oyuncunun, arkadaşlarının oyuna devam etmesine rağmen kendisinin oyuna devam edememesi, daha sonraki oyunlarda daha az hata yapıp oyunda kalma isteğinden dolayı psikolojik olarak sosyal hayatta da hata yapıldığında hatanın cezasız kalmayacağını öğrenmesine neden olur. Topu süren bir oyuncunun topu tuttuktan sonra topu tekrar sürememesi kuralı sayesinde yardımlaşma olgularının kuvvetlenmesi, çocukların psikolojik olarak eğitilmesinde önemli rol oynar.

 

 Sosyolojik olarak;

Çevrenin insan üzerindeki eğitiminden bahsetmiştik. Çocukların kendi çevresinden başka bir ortama (basketbol spor oyunu) girme olgusu ile yeni kişilerle tanışması aynı ortamı (basketbol sahası, soyunma odası v.b) birlikte paylaşması kişiyi sosyalleştirecektir. Oyun karakterinden dolayı rakip takımın hedefine (pota) paslaşarak gitmeye çalışmaları yardımlaşma ve paylaşma duygularını ortaya çıkararak kişilerin sosyal olarak eğitilmesine yardımcı olur.

 

 

                                                                          CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ

                                                                    BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR BÖLÜMÜ 

                                                                              ÖĞRETİM GÖREVLİSİ                                                                                     
HEP YANIMIZDALAR

                 

 

  

Diğer Sayfalarımız

   
 

YAZARLAR

 


 

ABK Hatıra Ormanı

 soft++

KULÜP HAKKINDA

 soft++

15/04/2021 Gün Ortalama:0  Bugün35 ziyaret var  Sitede 2 Kişi var  IP:34.239.150.57